Türkiye +90 212 6232015

Ürünler/Sistemler

Kurutucu Silika Jel Rotor

Bütün DST nem alma cihazları, Seibu Giken Japon yüksek kaliteli SSCR rotorları kullanmaktadır. DST nem alma cihazları sürekli olarak araştırma geliştirme departmanımızda geliştirilmektedir. Bu bölümde, Seibu Giken yüksek teknolojili rotorlar ve nem alma prensipleri hakkında bilgiler  bulabilirsiniz.


Seibu Giken nem alıcı rotorun kesit resmi. Tambur üzerindeki fazla sayıdaki kanallar, adsorpsiyonda ekstra verimlilik sağlar!

 

 

 

SSCR Sorpsiyon Silika Jel Rotor


Tüm DST kurutucu nem alma cihazlarında Seibu Giken silika jel rotoru kullanılmaktadır. Seibu Giken rotorundaki silika jel yapıya kimyasal olarak birleştirilmiştir, bu da havaya kurutucu madde kaçmaması ve aynı zamanda uzun ömür anlamına gelir. 10 yıllık çalışma sonucunda dahi Seibu Giken rotorlar orijinal kapasitesinin %90’ ından fazlasını korumaya devam eder. Başka bir önemli nokta ise Seibu Giken rotorlar kirlendiklerinde yıkanabilmektedir. Bu da özellikle sert koşullarda çalışan rotorlar için önemlidir.

Seibu Giken silika jel rotoru geliştiren ilk şirkettir ve hala bu konuda sektörün lideridir.

Tanınmış Frauenhofer Enstitüsü’nde yapılan testler göstermiştir ki Seibu Giken rotorlarda kuru havaya asla toz kaçmamaktadır. Atık su istasyonlarındaki DST nem alma cihazları üzerinde yapılan testler ayrıca göstermiştir ki rotor bakteriyostatiktir.

Düz ve oluklu levhaların farklı katmanlarından üretilen adsorpsiyon rotoru kurutucu denen aktif bir bileşenle doydurulmuştur. Bu, yapı boyunca birbirine paralel giden çok sayıda aksiyel hava kanalı oluşturmak için yapılmıştır. Hava kanalların içinden geçtiği zaman kurutulmaktadır.

Nem alma cihazındaki en önemli parça rotordur. Cihazın kapasitesini ve ömrünü belirleyen şey rotordur. Bu yüzden güvenilir, istikrarlı ve verimli bir rotor istenir. Aşağıdaki bilgiler seçiminizi yaparken karar vermenize yardımcı olması açısından önemlidir.

Kurutucu malzemeli

Kurutucu rotorun icat edildiği 1950lere gidecek olursak kurutucu olarak lityum klorit kullanıldığını görürüz. Lityum kloride kimyasal bir reaksiyon ile nemi absorbe eder. Tuzla doyurulmuş rotorun dezavantajı yüksek neme dayanamamasıdır. Doymuş hava, tuzun tamamen rotordan ayrılmasına neden olarak kapasitenin düşmesine ve bunun peşi sıra nem alma cihazının da korozyonuna neden olur. Bugün gitgide daha fazla nem alma cihazında silica jel rotolar kullanılmaktadır. Silika jel su moleküllerini yüzeyinde tutarak nemi adsorbe eder. Bunun avantajı da doymuş havaya dayanabilmesi ve silika jel ile rotor kimyasal olarak bağlanmış olup bakımı da iyi yapıldığı durumlarda da 10 yıl gibi uzun ömürlü olmasıdır. 

Rotordan toz çıkacak mı? 

Dağınık kurutucu yapısına sahip hem lityum klorit hem de silika jel rotorlar, rotordan kuru hava ile çıkacak biraz toza sebebiyet verir. Kurutulmuş materyalin verebileceği olası hasarın yanı sıra rotorun kapasitesi düşecektir. Sadece kimyasal olarak bağlanmış silika jelli rotorlar kuru havaya kurutucu madde kaçırmazlar.

Yıkanabilirlik

Eğer rotor kaza sonucu veya kirli havanın kullanıldığı bir uygulamada kullanılarak kirlenmişse (Ör. Yağ dumanı) rotorun yıkanabilir olması önemlidir ki bu sayede kendiniz yıkayabilirsiniz. Rotoru temizletmek için ayırmak hem pahalıdır hem de uzun bakım durmalarına sebebiyet verir.

Bakteri çoğalması

Su arıtma tesislerinde kullanılan silika jelli rotorlar üzerinde yapılan testler göstermiştir ki rotor üzerinde bakteri formu bulunmamaktadır. Bu, rotor rejenerasyonundaki yüksek sıcaklık(120°C’ den fazla) ve kuru hava akışındaki düşük bağıl nem sayesinde sağlanmaktadır. 

SSCR-H Bakterisidal ve Hijyenik Rotorlar

DST sunduğu nem alma cihazı rotoru, özellikle ilaç ve gıda endüstrisinde ihtiyaç duyulan iç hava şartlarını sağlamak için geliştirilmiştir. SSCR-H yeni veya mevcut Seibu Giken DST rotor yerine konulabilir.

SSCR-H rotor yüksek nem alma kapasitesine sahiptir. Bakteriyostatik ve bakterisidal rotor yüzeyi sayesinde etkili biçimde havadaki bakterileri yok eder. 2001 yılında Japonya Gıda Araştırma Laboratuarları’ nda başarılı bir şekilde test edilmiştir.

 

 

SSCR-CI Silikonsuz Rotor

SSCR-CI havaya silikon bırakmadan nemi alır.

Eşsiz SSCR-CI rotoru %100 silikonsuz rotor olup tam nem alma kapasitesi sağlamaktadır. Otomotiv, ilaç ve silikonsuz ortam havası gerektiren diğer alanlar içindir.

Araştırmalar sayesinde, Seibu Giken %100 silikonsuz rotoru üretmiştir ve pazarda temini sadece Seibu Giken DST’ den yapılabilmektedir.

SSCR-CI geçerli nem alma cihazı rotorları ile değiştirilebilir.

 

SZCR Zeolit Rotor

Seibu Giken'in zeolit rotorları düşük çiğ noktalarında nem almak için geliştirilmiştir. 

Taşınabilir Nem Alma Cihazları

Aquasorb

Aquasorb, temel olarak consorb gibi çalışır ancak nemli hava dışarı verilmek yerine soğutularak yoğuşturulur. Kuru ve soğuk hava için kullanılan ortak fan sayesinde, tüm enerji kuru havada toplanır. Aquasorb’un kurutma etkisini arttıran yüksek kuru hava debisi vardır.

 

Aquasorb-A-30B/Bp Nem Alma Cihazı

Aquasorb A-30B/Bp nemi yoğuşturarak dışarı atan sorpsiyon tipte bir nem alma cihazıdır. Özellikle yoğuşturmalı ünitelerde olması gereken şekilde şase paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Rotor, her zamanki gibi, yıkanabilir tiptedir, bütün enerji kuru hava tarafına aktarılmaktadır. Aquasorb 0°C’nin altındaki çiğ noktalarında da çalışabilmektedir.

20°C / 60%RH’ta nem alma kapasitesi 0,5 kg/sa’tir.

Recusorb DR

Recusorb DR de, Recusorb R gibi ısı geri kazanımlıdır, ancak hem kuru hem de nemli hava akışı için tek fanlıdır. Nem alınacak odada artı basınç talep edilirse, montaj kolaylığı sağlar. Bu prensip aynı zamanda düşük çiğ noktaları elde etmek için de uygun bir modeldir.

 

 

DR-10B

DR-010B 12 kg ağırlığında taşınabilir tip nem alma cihazıdır.

DR modelleri gibi DST’nin bütün tek fazlı nem alma cihazları paslanmaz çeliktir.

20°C / 60%RH’taki nem alma kapasitesi 0,5 kg/sa’tir.

 

 

DR-010B MH1

DR-010B MH1 üzerinde hümidistat bulunan, montajı kolay taşınabilir tip bir nem alma cihazıdır.

Ünite nemi alınan oda içersine yerleştirilmesi gerekmektedir.

Hümidistat Sauter firmasından tedarik edilmiş olup güvenilirlik yüksektir.

20°C / 60%RH’taki nem alma kapasitesi 0,5 kg/sa’tir.

 

 

 

DR-20B 

DR-20B dayanıklı el tutamaklı ve sağlam ayaklı taşınabilir paslanmaz ünite olup üst üste konulabilir. DR-20B özellikle askeri depolarda, su hasar restorasyonlarında ve hidroelektrik enerji santrallerinde kullanılmaktadır. Hatta küf problemi olan evlerde sürekli olarak kullanılmaktadırlar.

20°C / 60%RH’ta 330 m³/sa’teki nem alma kapasitesi 0,8 kg/sa’tir.

DR-30D

DR-30D, DR-20B2nin büyük abisi olup daha fazla nem alma kapasitesine sahiptir. DR-30D su hasar restorasyonlarında ve depolarda kullanıldığı gibi küf problemi olan binalarda da sürekli olarak kullanılmaktadır. 

20°C / 60%RH’ta 360 m³/sa’teki nem alma kapasitesi 1,1 kg/sa’tir.

 

DR-031C

Paslanmaz çelikten imal DR-031C depoların, arşivlerin veya ufak alanların nem almalarında kullanılmaktadır. DR-031C nem alma işlemini Recusorb prensibine göre yapmaktadır.

20°C / 60%RH’ta 310 m³/sa’teki nem alma kapasitesi 1,6 kg/sa’tir.

DR-40 T10 and DR-40 T16

DR-40 T10 kolay sökülebilir parçalarıyla servis dostu bir cihazdır.

DR40 T16A efektif bir nem alma için güçlü bir kuru hava debisi vardır.

Her iki ünite de Seibu Giken yüksek verimli SSCR Rotor kullanmakta olup pratik el tutamaçları ve komple paslanmaz çelikten üretilmişlerdir.

20°C / 60%RH’ta DR-40 T10 600 m³/sa’te 1,6 kg/sa ve and DR 40 T16 550 m³/sa’te 2,3 kg/sa nem alma kapasitesine sahiptir.

DR-50R

DR-50 kolay sökülebilir parçalarıyla servis dostu bir cihazdır.

DR-50 kuru ve soğutulmuş (soğuk odalar) depolar, su hasar restorasyonları ve nem kontrolü gerektiren diğer uygulamalar için mükemmel bir örnektir.

20°C / 60%RH’ta 600 m³/sa’teki nem alma kapasitesi 2,8 kg/sa’tir.

 

Consorb DC

Consorb prensibi normalde düşük rejenerasyon sıcaklıklarında tercih edilir, örneğin; eğer atık havanız varsa veya çok nemli havanın kurutulmasında

DC-10

DC-10 sadece 15 kg olup Consorb prensibine göre nem alma işlemi yapmaktadır. DC-10 bakım dostu olup, uzun ömürlüdür ve paslanmaz şasisi vardır.

20°C / 60%RH’ta 190 m³/sa’teki nem alma cihazı 0,6 kg/sa’tir.

DC-031B

DC-031B tek fazlı taşınabilir paslanmaz çelik bir ünitedir. DC-031B Consorb prensibine göre nem alma işlemi yapmaktadır.

20°C / 60%RH’ta 300 m³/sa’teki nem alma kapasitesi 1,4 kg/sa’tir.

 

 

DC-031C 16A

DC-031C 16A tek fazlı paslanmaz çelik ünitedir. DC-031C Consorb prensibine göre nem alma işlemi yapmaktadır.20°C / 60%RH’ta 490 m³/sa’teki nem alma kapasitesi 2,1 kg/sa’tir.

DC-50R

DC-50, DR-50 ünitesinin gövdesine benzerdir ancak iki fanla çalışmaktadır. Odada resirküle hava kullanımında ve dış hava ile mahal havasının nem miktarı arasında büyük farklar olduğu durumlarda doğru seçimdir.20°C / 60%RH’ta 550 m³/sa’teki nem alma kapasitesi 3 kg/sa’tir

 

Orta Kapasiteli Nem Alma Cihazları

Recusorb R

Recusorb R, işletimi ısı geri kazanımıyla bütünleşmiştir. Yeşil renkli rotorun rejenerasyonu esnasında ısı adsorbe edilir ve daha sonra giriş havasının ön ısıtıldığı ve kısmen neminin alındığı tasfiye kısmında yeniden kullanılır. Enerji tüketimi düşer ve kuru hava diğer nem alma prensipleriyle mukayese edildiğinde hem daha kuru hem daha soğuk hale gelir. 

R-60BR

Orta büyüklükteki endüstriyel kurutuculu nem alma cihazları orta kapasiteli kuru hava gerektiren depolar ve spor merkezleri, müzeler, ufak temiz odalar ve üretim tesislerinde kullanılmaktadır.

Bu üniteler 2333 paslanmaz çelikten imal olup ısı geri kazanımı, elektrik reaktivasyonu ve Oto-manüel mod anahtarı bulunmaktadır. Basit hümidistat kontrolü için önceden kablolama standart olduğu gibi, 2 kademeli kontrollü üniteler (EH4 2 kademeli kontrölör ile beraber) veya lineer kapasite kontrollü (EH3 PI Kontrölör veya BYS kontrol sinyali) üniteler de bulunmaktadır. 

R-060BR bir vagona konularak aynı zamanda mobil nem alma cihazı olarak kullanılabilir ve ciddi su hasar restorasyonlarında kullanılabilir.

20°C / 60%RH’ta nem alma kapasitesi 1.000 m³/sa’te 4,6 kg/sa’tir. 

R-51/61R

Orta büyüklükteki endüstriyel kurutuculu nem alma cihazları orta kapasiteli kuru hava gerektiren depolar ve spor merkezleri, müzeler, ufak temiz odalar ve üretim tesislerinde kullanılmaktadır.

Bu üniteler 2333 paslanmaz çelikten imal olup ısı geri kazanımı, elektrik reaktivasyonu ve Oto-manüel mod anahtarı bulunmaktadır. Basit hümidistat kontrolü için önceden kablolama standart olduğu gibi, 2 kademeli kontrollü üniteler (EH4 2 kademeli kontrölör ile beraber) veya lineer kapasite kontrollü (EH3 PI Kontrölör veya BYS kontrol sinyali) üniteler de bulunmaktadır. 

20°C / 60%RH’ta nem alma kapasitesi R-51 1.250 m³/sa’te 7,3 kg/sa ve R-61R 1.450 m³/sa’te 10 kg/sa’tir.

RZ-71 - RZ-81 - RZ-101 - RZ-102

Endüstriyel nem alma cihazları kurutucu teknolojisinden faydalanarak büyük depolarda, soğuk odalarda, buz pistlerinde ve spor merkezlerinde; kimyasal, ilaç ve şekerleme üretim tesislerinde nem alma amaçlı kullanılmaktadır.

Bu üniteler Aluzink’ten imal edilmekte olup dahili ısı geri kazanımı standarttır ve elektrikli, buharlı veya gazlı reaktivasyon seçenekleri mevcuttur. Kapasite kontrolü basit Aç/Kapa yapılabildiği gibi çok kademeli kontrol veya tam PID lineer kontrol de yapılabilmektedir.

PLC kontrolü sayesinde kullanıcı bağıl nem ve sıcaklığı tam kontrol edebilmesi mümkündür.  Ayrıca ayarlanan sıcaklık ve nem değeri aşıldığında SMS bilgilendirme mesajı da alınabilmektedir.

20°C / 60%RH’ta nem alma kapasitesi RZ-71 2.500 m³/sa - 14 kg/sa, RZ-81 2.800  m³/sa - 19 kg/sa, RZ-101 4.500 m³/sa - 30 kg/sa and RZ-102 7.000 m³/sa - 50 kg/sa’tir.

RZ-ICE

RZ-ICE modelleri aslında RZ üniteler olup buz pistleri için geliştirilmişlerdir. Bu nem alma cihazları düşük hava debili olup güçlü fanlara sahiptir.

Bu üniteler Aluzink’ten imal edilmekte olup dahili ısı geri kazanımı standarttır ve elektrikli, buharlı veya gazlı reaktivasyon seçenekleri mevcuttur. Kapasite kontrolü basit Aç/Kapa yapılabildiği gibi çok kademeli kontrol veya tam PID lineer kontrol de yapılabilmektedir.

20°C / 60%RH’ta nem alma kapasitesi RZ-71 4.500 m³/sa - 13,5 kg/sa, RZ-81 4.500  m³/sa - 19,5 kg/sa, RZ-101 9.000 m³/sa - 32 kg/sa and RZ-102 12.000 m³/sa - 54 kg/sa’tir.

RZ-Flex

RZ Flex RZ standart nem alma cihazının modüler sisteme bütünleşmiş halidir. Ön soğutma ve son soğutma veya dahili nem ve sıcaklık kontrolü yapabilmek mümkündür.

Tetisan DST değişik üreticilerden bir sistem temin etmek yerine, basit tasarımlı, hızlı montajlı ve açık bir işlevsellikte komple üniteler teslim etmektedir. Bütün fonksiyonlar fabrikada teslimden önce kontrol edilmektedir.

RZ Flex üniteleri özellikle nem ve sıcaklık kontrolü ile beraber komple çözüm gerektiren nem alma işlemleri için kullanılmaktadır. Bu üniteler özel rotorlarla beraber ilaç üretimini, plastik endüstrisi, gıda ve şekerleme üretimi, otomotiv endüstrisi ve diğer üretim tesislerinde kullanılabilir. 

RF Serileri

RF seriler işletme endüstrisinin değişik ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilmiş kompakt nem alma cihazlarıdır. Nem ve sıcaklık kontrolü ile beraber kompakt nem alma işlemi gerektiren uygulamalar için uygundur.

Düşük Enerji Tüketimi

Recusorb nem alma prensibi ısı geri kazanımı içermekte olup bu yüzden düşük enerji tüketimi sağlamaktadır. Rotorun rejenerasyonu için elektrikli, buharlı veya gazlı modelleri işletmenizin uygunluğuna göre seçebilirsiniz. Enerji tasarruf sistemlerini her bir projenize uygun olarak seçip işletmenize uygun nem alma cihazını yapabilirsiniz.

Rotor Opsiyonları

Seibu Giken DST 4 değişik rotor çeşidiyle ; ilaç üretiminde, plastik endüstrisinde, gıda ve şekerleme üretiminde, otomotiv endüstrisinde ve diğer işletmelerdeki özel ihtiyaçlara yanıt vermektedir.

20°C / 60%RH’ta nem alma kapasitesi 19 - 90 kg/sa’tir.

Consorb CZ

Consorb prensibi normalde düşük rejenerasyon sıcaklıklarında tercih edilir,

örneğin; eğer atık havanız varsa veya çok nemli havanın kurutulmasında

 

CZ-82, CZ102, CZ102L and CZ104

20°C / 60%RH’ta nem alma kapasiteleri CZ-82 3.200 m³/sa’te 21 kg/sa, CZ-102 5.200 m³/sa’te 36 kg/sa, CZ-102L 7.200 m³/sa’te 50 kg/sa ve CZ-104 8.000 m³/sa’te 65 kg/sa’tir.

Flexisorb Nem Alma Cihazları

Flexisorb

Flexisorb serileri sayısız uygulama ile kullanıcı dostu nem alma cihazlarıdır. Flexisorb ünitesi kuru ve soğutulmuş nem kontrolü sağladığı için ek bir soğutucuya ihtiyaç duyulmaz. Flexisorb üniteleri genel olarak üretim endüstrisi, kimyasal tesisler ve ayarlanmış nem kontrolü gerektiren diğer uygulamalar için geliştirilmiştir.

Uygulama alanları şekerleme endüstrisi, ilaç endüstrisi ve altyapı inşaat projeleridir. Frigosorb serileri özellikle nemi alınmış odalardan nem alınması zor olan yer altı inşaat projeleri için uyumludur. PLC kontrolü sayesinde kullanıcı odada veya inşaat alanında bağıl nem ve sıcaklık kontrolü sağlamaktadır.  Ayarlanmış sıcaklık ayarının aşımında nem alma cihazından SMS almak mümkündür.

Nem Alma Sistem Kontrolü

Nem Alma Cihazları için Hümidistatlar ve Enerji Tasarrufu

DST basit higrostatlardan PLC tabanlı nem ve sıcaklık kontrollerine kadar her şeyi sunabilmektedir. Birçok uygulamada eğer nem alma cihazları iyi kontrol edilirlerse geri ödeme süreleri de kısalmaktadır.  Enerji tasarrufu broşürü DST nem alma cihazlarına uygun kontrol cihazları hakkında genel bir bilgi vermektedir. Bütün çeşitler tamamen montajlanıp test edilmiştir.  İyi bir kontrol sistemine yatırım işletme maliyetlerinde ciddi azaltmalar sağlayabilmektedir. Aynı zamanda çevreyi korumuş olup çevre akreditasyonu yapılıyorsa veya başvuruluyorsa önemli bir adım atılmış olur.

Tek Tedarikçi

İşletme endüstrisinin genellikle zorlu hava şartlandırma talepleri olmaktadır ve bunlara tam uyum gösterilmesi istenir. DST hem nem hem de sıcaklığı kontrol edebilmek birkaç sistem sunabilmektedir. Bu birkaç alternatifle beraber sistemi kurabileceğinizi gösterir: bütün bunlar tek bir tedarikçi tarafından sağlanmakta ve optimize edilmektedir.

Enerji Tasarrufu – Üç Aşama

Üç DST kontrol aşaması mevcuttur. Birinci aşama ufak nem alma cihazları için tasarlanmıştır. İkinci aşama öncelikli olarak elektrikli ve gazlı rejenere edilen nem alma cihazları için, üçüncü aşama ise buhar veya sıcak su ile rejenere edilen nem alma cihazları için geliştirilmiştir.

 1. EH3 Hümidistat
 2. EH4 Hümidistat
 3. Enerji Tasarrufu & Nem Kontrolü

EH3 Hümidistat ve Kontrolör

 • Bagil nem %RH
 • Mutlak nem g/kg
 • Çig noktasi °C dp
 • Sicaklik °C / K / °F

2 Adet Kapama Kontağı: Yukarıdaki 4 parametrenin her birinden her röleye kaynak seçme şansı. Nem alma ünitesini iki adımda kontrol etmek veya iki ayrı nem alma ünitesini kullanmak için kullanılır. Ayrıca bir rölede nem alma amaçlı kullanılırken diğer bir rölede sıcaklık kontrolü için kullanılabilir.

Gösterge ve diyotlar: 2 parametrenin gösterilebildiği, 2 satırlı gösterge. Yeşil "Normal" diyotu ve kırmızı "Alarm" diyot anahtarları, dört parametrenin de set değerlerine göre açılıp kapanır.  

Analog çıktı: Vdc veya mA seklinde iki çıktı, PI-regülatöründen yukarıdaki dört parametreden birinden kaynak seçer.

PI-regülatörü: 3 fazlı bir nem alma cihazında enerji korumasının veya bir soğutma serpantininin kontrol vanasının kontrolünü yapar. Bağıl nemi, mutlak nemi, çig noktasını veya sıcaklığı ayarlayın, EH-3 sabit tutsun.

Sensör: Honeywell marka, <±%2RH ve <±%0.5°C doğruluk seviyeli kapasitif tip nem sensörü. Her sensörde kalibrasyon protokolü mevcuttur.

EH4 Hümidistat

 • EH 4 hızlı tepkimeli sensörlü iki kademeli hümidistattır.
 • 2 adet bağımsız kuru kontak.
 • Görünür “Yüksek RH” alarmı
 • Şimdi aynı zamanda nemlendirmede de kullanılabilir

İki kapama kontağı: Bağımsız iki adet programlanabilir röle bulunmaktadır. Nem alma ünitesini iki kademede kontrol etmek, iki ayrı nem alma ünitesini kontrol etmek veya bir cihazı aç/kapa kontrol edip aynı zamanda düşük/yüksek RH alarmı almak için de kullanılabilir. Nem alma ve nemlendirme amaçlı kullanılabilir. 

Gösterge ve Diyotlar: Büyük RH göstergesi (15mm). Neon lambalar röle çalışmalarını gösterir. Ayarlanan “Yüksek RH” noktası aşıldığında flaş yanmaktadır.

Sensör: Honeywell marka, <±%2RH doğruluk seviyeli kapasitif tip nem sensörü. Her sensör fabrikada kalibre edilir. Opsiyonel olarak duvar veya kanal bağlantılı seçilebilir.

Aksesuarlar: Harici ekran. 25 m’lik düşük voltojlı kablosu ile kilitli Ekran.

Nem Alma Cihazlarında Enerji Tasarrufu & Nem Kontrolü

Enerji Tasarrufu 1. Adım

 2 kademeli hümidistat, örneğin EH-3, yarım kapasiteye regüle eder, daha sonra 2. Kademede 0 kadar kapasiteyi indirebilir.

 

Enerji Tasarrufu 2.Adım

Kontrol sistemi üniteye ve ısıtıcıya (elektrikli, buhar veya gaz) göre ısıtıcıyı sıfırdan tam kapasiteye kadar regüle eder. Nem sensörü ısıtıcıyı regüle ederek kontrol eder. Diğer uygulamalarda, nem sensörü harici olarak takılır ve nem alma cihazının dağıtım kutusuna bağlanır.

Enerji Tasarrufu 3.Adım

Sistem nem alma kapasitesini %20 ila %100 arasında regüle etmektedir. Isıtıcının basit regüle edilerek enerji tasarrufundan daha verimli olarak nemli hava debisi, rotor dönme sayısı (bazı durumlarda) ve ısıtıcının gücü paralel olarak regüle etmektedir. Regülatörler sayesinde nem sensörü nemli hava debisini ve bazı durumlarda rotor hızını kontrol etmektedir. Rejenerasyon sıcaklığı yükseltilerek verimli nem alma sağlanmaktadır. Alternatif olarak nem alma cihazları harici regülatör kullanarak 0-10V sinyal ile kontrol edilebilmektedir.