DAHA İYİ BİR GELECEK İÇİN İLERİ MÜHENDİSLİK ÇÖZÜMLERİ

Soğuk Hava Depolarında Nem Alma Cihaz Uygulamaları

Buz, don ve sis, sıcak havanın soğuk ortam ile temasa geçtiğinde ortaya çıkar (Buna örnek olarak soğuk oda kapılarının açılıp kapanması gösterilebilir). Yerlerde ve tavanlarda buz oluşumu, personele kayma tehlikesi oluştururken, içerideki araçların kullanımını da tehlikeli bir hale getirir. Ayrıca tavandaki buzların çalışan personelin üzerine düşme ihtimali de vardır. İçeride sis oluşumu da depo içerisinde görüşü azaltır. Buz ve don oluşumu düzenli defrost işlemi gerektirir ve bu sebeple firmaya zaman ve para kaybettirir.
 
Konveyör girişinden bina içersine sızan nemi alınmamış dış hava buz ve don oluşmasına, bu da konveyör makinasının ve ilgili mesafe / optik sensörlerinin çalışmamasına neden olur. Ürünlerin üstünde don oluşması istenmez.  Düşük bir sıcaklığın sağlanması, defrost ve temizleme işlemleri üretim gecikmesinden dolayı daha zor ve pahalı olmaktadır. Bu problem yaz aylarında yüksek dış hava sıcaklığı ve nem miktarı ile artmaktadır.
 
Buzlanma, don ve sis problemi, içeriye kuru hava beslemesi yapan bir kurutuculu nem alma ünitesinin kurulumu ile hemen hemen giderilebilir. Bu, çok daha güvenli ve daha fazla memnun edici bir çalışma ortamı hazırlayıp üretkenliği arttırır. Defrost ve temizlik için yapılan duruş zamanları azalır. Çalışma ortamı daha fazla çalışan dostu hale gelir. 
 
Nem alma cihazı birçok yönden masrafını karşılar.