DAHA İYİ BİR GELECEK İÇİN İLERİ MÜHENDİSLİK ÇÖZÜMLERİ

İlaç Fabrikalarında Nem Alma Sistemleri

Kuru hava ilaç üretiminde olduğu kadar üretilen ürünlerin saklanmasında da en önemli unsurdur. İlaçlarda kullanılan birçok madde higroskopiktir ve herhangi bir nem emilimi durumunda son ağırlığı, kaliteyi ve dayanıkılılığı etkiler.

Higroskopik malzemeler tartıldıktan ve karıştırıldıktan sonra mahaldeki havadan nem absorbe etmek suretiyle ağırlığının etkilenmemiş olması gerekir.

Toz durumundayken, nem, üretilmiş katı formun akış, topaklanma, sıkıştırma ve mukavemet özelliklerini etkileyecektir.

Maya, küf ve bakteri üremesinin desteklenmesi için belirli bir miktar neme ihtiyacı vardır.  Bağıl nem kontrolü steril bir çevreyi devamlı kılmak açısından muhtemelen en önemli faktörlerden birisidir. Soğuk ve kuru bir ortam genellikle hızlı üretimi, daha iyi bir kaliteyi ve uzun raf ömrünü mümkün hale getirir. Tablet proseslerinin çoğunda 21-24°C sıcaklıkta %20-%35Rh arası bağıl nem gereklidir.

Nem Yükleri

Birçok ilaç sisteminde, en büyük nem yükü toplam havanın %5 ila %20’ sini oluşturan taze havadan gelmektedir. Odadan gelen nem yüklerine bağlı olarak, sadece taze havayı ön soğutmadan (>10°Cdp) geçirerek bir kurutucu nem alma cihazı ile nemini almak yeterli olabilir (<0°Cdp).

Dönüş havası kanalına bağlı olan bir nem sensörü ile nem alma cihazı kapasitesi kontrol edilebilir. Basit dizayn odada istenen nem düzeyini sağlamak için genellikle yeterli olur.

Düşük taze hava ile çalışan hava iklimlendirme sistemleri ve yüksek nem yüküne kazanımı (negatif oda basınçları), sık sık kapı kullanımı, ürün yükü, vs olan odalarda tüm taze hava ve dönüş havasının bir kısmının kurutulması gerekmektedir.