DAHA İYİ BİR GELECEK İÇİN İLERİ MÜHENDİSLİK ÇÖZÜMLERİ

Gıda Tesislerinde Nem Alma Sistemleri

Gıda endüstrisinde bitmiş ürün kalitesi çok önemlidir. Üretim tesislerinde hava neminin sürekli kontrolü bu yüksek standartları sağlamak için zorunlu hale gelmiştir.

Kurutulmuş Ürünler

Çorbalar  veya et suları gibi kurutulmuş ürünlerin üretilirken, veya depolanırken içeriklerin karıştırılması veya paketlenmesi sırasında birbirine yapışıp topaklaşmaması için mahal neminin alınması önemlidir. Bu, üretim kalitesini ve yıl boyunca aynı üretim hızını temin etmeyi sağlamaktadır.

Püskürtme kuleleri ve pnömatik konveyör sistemleri

Ürünlerin püskürtme kulelerinde (aynı zamanda akışkan yataklarında) kurutulması sırasında ana havada ideal olarak ön nem alması yapılabilir. Böylece üretim kapasitesindeki dönemsel değişimler engellenmiş olur. Ürün paketlenmeden önce soğutma alanında soğutulur, soğutma havası kurutulmuş ise ürünün yeniden nemlenmesi  de engellenmiş olur.

Pnömatik sistemlerde kullanılan hava, tekrardan nemlenmeyi ve konveyör tıkanmalarını engellemek için kurutulabilir. Eğer havanın ön nem alması yapılmazsa kurutulmuş pudranın soğutulması sırasında nemlenmesi riski söz konusudur.

 

Peynirin olgunlaşması için depolanması

Peynirin olgunlaşması için depolanmasında sıcaklık ve nem seviyelerinin dar bir toleransta tutulması peynirin tadı ve kalitesi için önemlidir.

Kurutma

When dryiGıdaların kurutulması sırasında kurutma düşük nem değerlerinde yapılırsa sürekli ve daha yüksek bir kalite seviyesine ulaşılır. Bu da kaliteyi geliştirir ve lezzetin korunmasını sağlar.