DAHA İYİ BİR GELECEK İÇİN İLERİ MÜHENDİSLİK ÇÖZÜMLERİ

Buz Pistlerinde Nem Alma Cihazları

Buz pistlerinde yoğuşan su ve korozyon nedeniyle problem yaşamak olağandır. Buz kendiliğinden erir ve nem de kapılar vasıtasıyla dışarıdan girer.

Nem kaçınılmaz olarak dışarıdan binaya doğal kaçaklardan ve kapı trafiğiyle içeri girmektedir. Bu da buz soğuk pisti havasının bağıl nemini ve çiğ noktası sıcaklığını arttırır.

Nemli havanın soğuk yüzeyler (çelik çatı destekleri) ile temas etmesiyle hava kolaylıkla çiğ noktası (doygunluk noktası) sıcaklığını ulaşır ve yoğuşma meydana gelir. Damlayan sular buz yüzeyinde oluklar oluşmasına veya buz mantarları oluşmasına neden olarak kaliteyi düşürür.

Eğer nemin yükselmesine izin verilirse, özellikle çiğ noktasının (nem yüklerinin) maksimum olduğu yaz aylarında iç ortamdaki sis genel problem olabilir. 

Resirkülasyon havası (genellikle bir miktar taze hava ile karıştırılır) çiğ noktasına ulaşması kontrollü nem alma ile engellenir.

Havanın çiğ noktası sıcaklığı iç ortamdaki yüzeylerin sıcaklığından aşağıda tutulur. Böylece yoğuşma ve sis engellenmiş olur!

Aynı zamanda düşük nem, küf oluşumu ve artışına engel olur, çelik korozyonunu düşürür ve elektrik ekipmanların güvenliğini arttırır.

Körling

Körling için, buzun kalitesi çok önemlidir, ve doğru iç hava nemini ve buz kalitesini sağlamak başlı başına bir bilimdir. Turin'deki Olimpiyat oyunlarında Seibu Giken'in birkaç rotor-kasedi  kullanılarak körling alanın iç hava kalitesi sağlanmıştır.